Bezpieczna chmura dla małej firmy

Wśród właścicieli firm i przedsiębiorstw coraz większą popularnością cieszą się firmowe chmury czyli usługi polegające na przechowywaniu wszystkich firmowych danych w bezpiecznym środowisku sieciowym. Oczywiście aby taka chmura mogła spełniać swoje zadanie musi być spełnionych kilka podstawowych warunków. Niezbędne jest zapewnienie bezpieczeństwa przechowywanych tam danych. Dlatego też chmura dla małej firmy powinna szyfrować wszystkie przechowywane w informacje.

Gdzie odbywa się szyfrowanie danych?

Zabezpieczenie danych za pomocą mocnych algorytmów szyfrowania może odbywać się na kilka sposobów. Możemy szyfrować dane podczas ich wgrywania do chmury a następnie dekodować zapisane w nich informacje wtedy gdy będzie to potrzebne. Takie podejście powinno pozwolić na swobodny dostęp do plików i dokumentów wszystkim pracownikom oraz osobom, które muszą w jaki sposób mieć możliwość odczytu zapisanych w takim zaszyfrowanym pliku informacji.

Sama praca w środowisku typowej chmury powinna odbywać się w sposób możliwie jak najbardziej przezroczysty dla końcowych użytkowników takich plików. Wygoda pracy z takimi dokumentami sprawia że chmura dla małej firmy jest rozwiązaniem wybieranym coraz częściej w miejsce używanych dotychczas serwerów plików.

Oczywiście każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Zanim zdecydujemy się na implementację konkretnych procedur bezpieczeństwa powinniśmy bardzo dobrze określić własne potrzeby. Niezbędne mogą stać się również specjalne szkolenia dla pracowników z obsługi plików przechowywanych w takim rozproszonym środowisku.